piątek, 8 września 2017

Konferencja prasowa przed 35. PKO Wrocław Maraton

W dniu 29.08.2017 odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającego się jubileuszowego 35. PKO Wrocław Maratonu, w ramach którego będą miały miejsce Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie. Poniżej przedstawiamy garść niezbędnych informacji.

35. PKO Wrocław Maraton i Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie

Start: 10 września 2017 r., godzina 9:00, główna brama kompleksu Stadionu Olimpijskiego;
Meta: wewnątrz Stadionu Olimpijskiego, przed Trybuną Zachodnią;
Limit czasowy: 6 godzin, ostatni biegacze będą pojawiać się na mecie do 15:00;
Limit uczestników: 7000 osób.

Imprezy towarzyszące

• Targi Sport Expo, hala wielofunkcyjna AWF – piątek: godz. 16:00 – 22:00, sobota: godz. 9:00 – 22:00, niedziela: 5:30 – 8:00
• PKO Bieg Rodzinny, brama główna kompleksu Stadionu Olimpijskiego – bezpośrednio po starcie 35. PKO Wrocław Maratonu (ok. godz. 9.15). Wszyscy chętni, niezależnie od wieku, mogą wziąć udział w biegu na dystansie mili – ok. 1609 m. Wydarzenie ma charakter otwarty, liczy się udział, a nie wynik. Meta PKO Biegu Rodzinnego zostanie usytuowana na torze żużlowym wewnątrz Stadionu Olimpijskiego! Zapisy do biegu zostały uruchomione 24 lipca; zgłosić się można jedynie drogą internetową (www.wroclawmaraton.pl), należy także uiścić symboliczną opłatę. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę techniczną.
• Otwarcie Izby Pamięci Wrocław Maratonu, pomieszczenie pod Trybuną Zachodnią Stadionu Olimpijskiego – sobota: godz. 18:00. W związku z obchodami jubileuszu trzydziestopięciolecia imprezy, w sali wewnątrz stadionu, każdy chętny gość i uczestnik biegu będzie mógł poznać             dzieje Wrocław Maratonu. Tuż przed otwarciem Izby, zostanie odsłonięty drugi z wrocławskich „biegnących” krasnali.
• Miasteczko sportowe, stadion lekkoatletyczny AWF – niedziela: w godz. 6:00-16:00. W programie między innymi miasteczko lekkoatletyczne PKO, ogródek rodzinny Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Atrakcje

W wyznaczonych miejscach przy trasie maratonu, usytuowane zostaną punkty muzyczne. Pracujący na co dzień w jednej z wrocławskich rozgłośni radiowych DJe, zaprezentują repertuar odtwarzany na antenie w swoich autorskich audycjach. Poza tym, w kolejnych lokalizacjach, ustawią się uczestnicy Konkursu na dopingowanie – do udziału w zabawie wciąż można się zgłaszać. Wystarczy zebrać ekipę, napisać wiadomość (szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie www.wroclawmaraton.pl) i zaprezentować swój pomysł na wspomożenie biegaczy w jednym z miejsc przy trasie. Na najlepszą drużynę (wybraną przez zawodników) czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Medal

Pamiątkowe trofea 35. PKO Wrocław Maratonu będą przedstawiały arenę finiszu biegu – Stadion Olimpijski. Tak, jak w minionych latach, będzie można „połączyć” je z medalami 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Do tego, wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli cztery wrocławskie biegi w ciągu dwóch lat (4. i 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton oraz 34. i 35. PKO Wrocław Maraton) odbiorą pamiątkowy wieszak w kształcie obrysu Wrocławia, umożliwiający ekspozycje wszystkich trofeów, przedstawiających ważne miejsca Stolicy Dolnego Śląska.


Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie
W ramach 35. PKO Wrocław Maratonu, odbędą się Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie. W dodatkowej klasyfikacji maratońskiej wystartują zawodnicy, którzy ukończyli 35. rok życia i posiadają licencje swoich narodowych związków weteranów lekkiej atletyki. Najlepsi maratończycy zostaną wyłonieni spośród około 370 uczestników zawodów kontynentalnych (reprezentujących 20 krajów Europy).

Poza medalem 35. PKO Wrocław Maratonu, każdy z zawodników Mistrzostw otrzyma gustowną statuetkę, stanowiącą dodatkową pamiątkę ukończenia imprezy rangi kontynentalnej. Wraz z trofeum, biegacze otrzymają specjalne etui i podstawkę pozwalającą na estetyczną ekspozycję wyróżnienia.

Trasa
42 195 metrów, atest AIMS i PZLA, jedna pętla ulicami Wrocławia

Na trasie znajdować się będą oznaczenia kilometrowe (co 1000 m), 8 punktów pomiaru czasu, 8 punktów odżywiania i 7 punktów odświeżania oraz kurtyny wodne. Przy każdym punkcie odżywiania i odświeżania znajdować się będą punkty medyczne oraz toalety.
Maratończycy wyruszą z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, Nowy Świat, Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Zgodnie z obowiązującym Regulaminem 35. PKO Wrocław Maratonu bieg rozpoczyna się o godz. 9:00. Tuż przed ich startem, na trasę wyruszają zawodnicy na rowerach z napędem ręcznym (handbike’ach). Biegaczy obowiązuje limit czasowy wynoszący 6 godzin. Zawodnicy, którzy na półmetku osiągną czas powyżej 180 minut lub którzy nie dobiegną do mety do godz. 15:00 zobowiązani są do przerwania biegu i zejścia z trasy.

Utrudnienia
W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas półmaratonu przewiduje się w dniu 10.08.2017 r. od około godz. 8:00 do 15:00 następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:
1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego,
3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu  (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod    nadzorem służb Policji – WRD lub Prewencji),
4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 10 września).
O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.

Źródło i foto : wroclawmaraton.pl