środa, 11 października 2017

II Bieg Przemytnia w Aleksandrowie Kujawskim zakończony!

II Bieg Przemytnika w Aleksandrowie Kujawskim wystartował 7 października. Podobnie jak w roku ubiegłym bieg miał kontekst historyczny wpisany w realia terenu, który niewiele się zmienił przez miniony czas. Na przełomie XIX i XX wieku rzeka Tążyna dzieliła zabory: rosyjski oraz pruski.


Biegacze wcielili się w postaci patriotów, którzy przeprowadzali za granicę uchodźców politycznych oraz przenosili pieniądze ze sprzedaży majątków emigrantów, dostarczali ważne dokumenty i inne cenne przedmioty. Bieg podzielony był na pięć etapów. Każdy etap wymagał pobrania „przemytu” - przedmiotu o kształcie pałeczki. Przemyty były oznaczone numerem zawodnika, który po dostarczeniu go na koniec etapu pobierał kolejny. Ostatni przemyt trzeba było dostarczyć na metę.
Biuro zawodów - główna kwatera - zlokalizowana w budynku Kolegium Kujawskiego, czynne było już w piątek (6 października) od godziny 18:00 do 21:00. W tym dniu meldowali się pierwsi ultra i półmaratończycy. W tym roku miłośnicy biegu zjechali do nas nie tylko z całej Polski, ale mieliśmy też gości z zagranicy. Przemytu nad Tążyną postanowiło spróbować też 80 amerykańskich żołnierzy stacjonujących na pobliskim poligonie.


Biegacze, którzy przybyli w piątek mogli przenocować na sali sportowej Kolegium. Następnego dnia biuro zawodów czekało na biegaczy od godziny 3:30 rano. W Kolegium zawodnicy mogli także przygotować się do biegu, zregenerować siły, wypić ciepłą herbatę.
Ultramaraton wystartował o godz. 5:00 sprzed dworca kolejowego na liczącą 78 km trasę. O tytuł najlepszego rywalizowało 19 ochotników z całej Polski.
Półmaraton rozpoczął się o godzinie 12:00, także koło dworca. Tym razem 150 biegaczy zmierzyło się z trasą o długości 21 km.
Każdy biegacz, zarówno ultramaratończyk, jak i półmaratończyk, otrzymał na mecie pamiątkowy medal. Nasze medale swoim kształtem nawiązywały do historii przemytników, którzy nierozerwalnie związani byli z początkami Aleksandrowa Kujawskiego. Tegoroczne medale miały kształt – sylwetkę (kontur) niedźwiedzia/niedźwiedzicy. Kształt medalu nawiązywał do tytułu powieści Sergiusza Piaseckiego: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy. Ta bestsellerowa niegdyś książka (pierwsze wydanie 1937 r.) opowiada o codziennym życiu grupy przemytników na pograniczu polsko-białoruskim. Wielka Niedźwiedzica to nazwa dużego gwiazdozbioru, do którego należy m.in. układ Wielkiego Wozu. Łatwa do odnalezienia na niebie konstelacja gwiazd była więc oczywistym punktem odniesienia i wskazówką w przemytniczych wyprawach.
Na głównych zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci statuetek oraz artykułów gospodarstwa domowego.



Organizatorzy II Biegu Przemytnika: Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski, Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kuj., Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Nadleśnictwo Gniewkowo, Kolegium Kujawskie Towarzystwa Salezjańskiego, Zespół Szkół nr 2 im. H. Dobrzańskiego „Hubala”, Związek Strzelecki Oddział Aleksandrów Kujawski.
Sponsorzy II Biegu Przemytnika: GET WELL Sport Sp. z o.o. z Torunia, Budkrusz Sp z o.o., BIN sp. z o.o., Gollmet Anna Gollus, Polkrys, RTM Opakowania, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gniewkowo, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek s.a., Znaktom –Oznakowania Drogowe, Piekarnia Polkorn, F.U.P.H. Fire-Tech Marzena Witczak, Market Chróściel, Zakład Przemysłu Mięsnego „Dróbaleks”, Burger Bar Struna, Pizzeria Avanti, Hurtowania Antał 2 Maria Stopczyk, Łukasz Skibiński F.H.U. Czarny Lotos, Marek Stawiński www.secretsmind.com - EQology.
Za pomoc dziękujemy: Spółdzielni Socjalnej „Kujawianka”, Miejskiemu Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, Kujawskiej Sekcji Ratowniczej, ks. Przemysławowi Cholewie, Piotrowi Bytnerowi, wolontariuszom.
Wyniki II Biegu Przemytnika dostępne są m.in. na stronie www.aleksandrowkujawski.pl oraz na stronie: http://sts-timing.pl/…/ii-ultramraton-przemytnika-ii-polma…/

fot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim